انتخاب پالت رنگ


توربین بادی به توربینی گفته می‌شود که برای تبدیل انرژی جنبشی باد به انرژی مکانیکی به کار می‌رود که توان بادی نام دارد. توربین‌های بادی در دو نوع با محور افقی و عمودی ساخته می‌شوند. توربین‌های بادی کوچک برای کاربردهایی مانند؛ شارژکردن باتری‌ها و یا توان کمکی در قایق‌های بادبانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که توربین‌های بادی بزرگ‌تر با چرخاندن ژنراتور، به عنوان یک منبع تولید انرژی الکتریکی به‌شمار می‌روند. انواع دیگری از توربین‌های بادی وجود دارد که برای پمپ کردن آب استفاده می‌شود که به آن پمپ بادی می‌گویند یا برای آسیاب گندم به کار می‌رود که آسیاب بادی نام دارد و موارد دیگر به کار می‌رود.


صفحهٔ خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی بوجود می‌آید. از آنجا که یک صفحهٔ خورشیدی مقدار محدودی انرژی تولید می‌کند، به همین دلیل تاسیسات شامل چند صفحهٔ خورشیدی هستند. صفحه‌های خورشیدی انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده‌اند که وظیفه آن‌ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می‌باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (photovoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می‌شوند. صفحات فتوولتائیک (photovoltaic) از نظر تکنولوژی به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند.

.


مدیر دفتر تحقیقات سازمان انرژی‌های نو ایران جزئیات اجرای تولید برق پاک از انرژی امواج، جزر و مد در جزیره قشم و منطقه خورموسی در آب‌های خلیج فارس را تشریح کرد. در شرایط فعلی ظرفیت تولید برق ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در بین کشورهای منطقه خاورمیانه به بیش از ۷۳ هزار مگاوات رسیده است. با وجود این سهم تولید برق پاک و تجدیدپذیر کشور به ۳۰۰ مگاوات نمی‌رسد و این در حالی است که طرح افزایش ظرفیت تولید برق پاک ایران به بیش از دو برابر در دستور کار صنعت برق قرار گرفته است. از این رو پس از طراحی و آغاز ساخت مزارع جدید برق بادی و خورشیدی در مناطق مختلف کشور، طرح تولید برق از انرژی امواج، جزر و مد در منطقه خلیج‌فارس هم در دستور کار قرار گرفته است.


این لامپ ها هرگز نباید شکسته شوند و در صورتی که این اتفاق افتاد باید بلافاصله در و پنجره ها باز کرد تا غلظت بخار جیوه در محیط کم شود و بعد از مدتی بدون استفاده از جارو برقی با دستکش یابد ابتدا تکه‌های بزرگ و بعد تکه های کوچک آن را جمع آوری کرد و پودر فلورسنت آن هم که بیماری زاست باید با یک حوله خیس جمع‌آ‌وری شود. استفاده از جاوربرقی برای جمع کردن لامپ های فلورسنت شکسته به علت خروج هوا از قسمت عقب جاروبرقی موجب پراکندگی پودر فلورسنت در هوا می‌شود که تنفس آن بسیار خطرناک است و می تواند سرطان زا باشد.

.